Kakao
Kakao (nah. cacauatl - ziarno kakaowe) - nasiona z owoców kakaowca, z których proszek stosowany jest jako sk³adnik wielu wyrobów cukierniczych: tabliczek czekolady, napojów, polew, wiórków czekoladowych, mas czekoladowych, cukierków.
Odmiany
Wystêpuje w trzech ró¿ni±cych siê aromatem odmianach:
Criollo - pochodzi z Ameryki ¦rodkowej i Karaibów, jest najpe³niejsza w smaku, ale te¿ najrzadsza, delikatna i trudna w uprawie, a przez to najcenniejsza;
Forastero - najbardziej popularna, wytrzyma³a odmiana, o mocno czekoladowym, ale krótkotrwa³ym smaku;
Tinitario - uprawiana na Trynidadzie, jest krzy¿ówk± Criollo i Forastero.
Produkcja
Owoce kakaowca zrywa siê i pozostawia na 3-7 dni do fermentacji. Nastêpnie ziarna s± suszone (zazwyczaj na s³oñcu) w celu ochrony przed ple¶ni±, palone, klasyfikowane na ró¿ne gatunki i mielone. Uzyskan± pó³p³ynn± masê rozdziela siê na mas³o kakaowe i proszek kakaowy za pomoc± jednej z dwóch metod:
- za pomoc± prasy, co w po³±czeniu z alkalizacj± ziaren stanowi podstawê produkcji czekolady holenderskiej;
- metod± Bromy, czyli wieszaj±c worek z kakaow± miazg± w ciep³ym pomieszczeniu, co pozwala na uzyskanie lepszych efektów i zachowuje wyra¼niejszy smak kakaowego proszku.
Sk³ad chemiczny
Kakao oprócz bia³ka i t³uszczu zawiera dwa alkaloidy o dzia³aniu pobudzaj±cym - teobrominê i kofeinê, która wystêpuje w ¶ladowych ilo¶ciach. Teobromina ma znacznie s³absze dzia³anie pobudzaj±ce ni¿ kofeina, ale dzia³a regeneruj±co na organizm zarówno po wysi³ku fizycznym, jak i psychicznym. Kakao zawiera równie¿ nieaktywn± po spo¿yciu fenyloetyloaminê (PEA).
Kakao na przestrzeni dziejów
Historia kakao siêga czasów Majów i Azteków. Pili oni osza³amiaj±cy napój kakaowy (zwany chocolatl) podczas obrzêdów i ¶wi±t religijnych. W tamtejszych krêgach kulturowych ziarna kakaowca by³y niezwykle cenne i s³u¿y³y nawet jako ¶rodek p³atniczy.
Ziarno kakaowca przywióz³ do Europy Krzysztof Kolumb. Napój, warzony wedle przepisu azteckiego króla Montezumy, zdoby³ najpierw uznanie na dworze hiszpañskim. Czêsto próbowano tworzyæ napoje wed³ug w³asnych receptur, jednak nie przynosi³o to oczekiwanego rezultatu, gdy¿ Hiszpanie uszlachetniali ten napój za pomoc± wanilii i cukru. Dopiero w XVII wieku napój kakaowy upowszechni³ siê na innych dworach europejskich.
Obecnie istnieje na ¶wiecie tylko jedno miejsce, gdzie mo¿na spróbowaæ oryginalnego napoju kakaowego. Jest to muzeum czekolady firmy Cadbury w Birmingham, w Anglii. Prawdziwej czekolady mo¿na skosztowaæ tak¿e w Kolonii w Niemczech w Muzeum Czekolady.
¬ród³o: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kakao z dnia 07.03.2008.
Autor strony informuje, i¿ NIE JEST AUTOREM powy¿szego artyku³u, pochodzi on ze ¼ród³a wskazanego powy¿ej.